Taniec i jego rodzaje


Taniec to jedna z form sztuki współczesnej, mimo że towarzyszy ludzkości niemalże od jej początków. Niewątpliwie niemalże każdy rodzaj tańca jest sztuką, zarówno tańce tradycyjne, klasyczne, jak i wszelkie rodzaje tańca popularyzowane w XX wieku, na których skupiamy się dzisiaj. Taniec możemy podzielić na kilka głównych grup. Istotną grupą tańców jest taniec towarzyski, dzielący się z kolei na tańce standardowe i latynoamerykańskie (potocznie zwane łaciną). Dużą popularnością cieszą się dzisiaj również wszelkie odmiany tańca nowoczesnego. Taniec nowoczesny (podobnie zresztą jak towarzyski) został rozpropagowany przez stacje telewizyjne na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj jest to hobby popularne bardzo szeroko wśród młodzieży. Niemalże w każdym mieście bez względu na ilość mieszkańców istnieje klub taneczny skupiający się bądź to na tańcu towarzyskim, bądź na nowoczesnym, a często oferujący zajęcia z zakresu obu tych grup tańców. Bez wątpienia taniec jest to rodzaj sztuki, dzięki któremu człowiek jest w stanie wyrazić samego siebie, rodzaj sztuki umożliwiający ekspresję niemniejszą niż wiele innych jej dziedzin.

Taniec towarzyski możemy podzielić na dwie grupy – tańce standardowe i latynoamerykańskie. Tańce poszczególnych grupy charakteryzują się pewnymi wspólnymi cechami. Dla tańców standardowych będzie to stonowanie i elegancja, zarówno pod względem kroków jak i ubioru tancerzy, a w tańcach latynoamerykańskich będzie to pełna ekspresja, lekkie i zwiewne stroje i duża dawka gorącego uczucia emanującego z partnerów. Do tańców standardowych zaliczymy następujące tańce: walc angielski, walc wiedeński, tango, foxtrot, quick step. Tańce latynoamerykańskie to: rumba, samba, cha-cha. Choć taniec towarzyski cieszy się popularnością od wielu dekad, popularności przysporzyły mu popularne na całym świecie serie programów telewizyjnych, w których znane osobistości uczą się tych tańców na przestrzeni kilku tygodni i rywalizują ze sobą na antenach stacji telewizyjnych.

Taniec flamenco to taniec typowy dla południowych regionów Europy, a ściślej mówiąc – Hiszpanii. Jest to taniec narodowy tego kraju i jest mocno powiązany z muzyką o tej samej nazwie. Charakteryzuje się ona specyficznym stylem grania na gitarach klasycznych o tej samej nazwie, niespotykanym w innych regionach świata. Flamenco tańczą głównie kobiety pod akompaniament muzyki w tym stylu wykonywanej zazwyczaj na gitarach klasycznych, niekiedy wspomaganych kastanietami. Mimo swojego pochodzenia taniec flamenco praktykowany na całym świece przez przedstawicieli różnych narodowości.

Pojęcie balet może oznaczać kilka powiązanych z sobą rzeczy. Może być to forma przedstawienia teatralnego bazującego na tańcu. Może być to również zespół baletowy wykonujący taki taniec. Może być to także utwór muzyczny pisany na potrzeby widowiska baletowego. I w końcu może być to także balet jako cała sztuka baletowa. Balet jako całokształt ma swoje źródła w XVI wieku. Posiada dość bogatą historię i kojarzy się z dość wyrafinowaną sztuką, a wiele ludzi w całym swoim życiu nigdy nie widziało ani jednej sztuki baletowej. Balet jest też popularny jako taniec do trenowania w ramach dodatkowych zajęć, zwłaszcza młodych ludzi. W dzisiejszych czasach jednak ustępuje on miejsca tańcowi nowoczesnemu i towarzyskiemu.

Taniec nowoczesny opiera się głównie na tańcu indywidualnym czerpiącym z innych rodzajów tańca i dzielącym się na wiele podgatunków. Może być to jazz, hip hop, elementy baletu, tańców towarzyskich, freestyle, a także elementy akrobatyki. Ten rodzaj tańca został rozpowszechniony dość szeroko dzięki programom telewizyjnym w stacjach na całym świecie, w tym w Polsce. Taniec nowoczesny zwykle uprawiany jest w ramach dodatkowych zajęć pozaszkolnych przez młodych ludzi. Obecnie na terenie całego kraju w prawie każdym większym mieście istnieje szkoła tańca nowoczesnego. Najlepsi mają szanse wystąpić u boku znanych artystów na trasach koncertowych.

Taniec ludowy zdecydowanie w dzisiejszych czasach spadł na dalszy plan, ustępując miejsca tańcu towarzyskiemu i tańcu nowoczesnemu. Wiąże się ściśle z muzyką ludową i najczęściej wykonywany jest przez zespoły tańca złożone z par. Popularnością cieszył się w drugiej połowie wieku XX, jednak dzisiaj praktycznie jest rzadko trenowany i nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Typowe tańce polskie to: cenar, chmielowy, chodzony, dżek, goniony, taniec podhalański, kaczok, kołomajka, krakowiak, krzesany, kujawiak, lasowiak, mazur, mazurek, oberek, olender, polonez, szot, trojak, zbójnicki, kosyder, ryz dwa (taniec kaszubski), korkowy.

Taniec irlandzki w rzeczywistości dzieli się na kilka innych rodzajów tańców, które są powiązane ze sobą w różnym stopniu. Najpopularniejszym z nich jest step irlandzki. Tańczy się go zarówno w dużych grupach jak i solowo. Do stepu irlandzkiego potrzebne są odpowiednie stroje i buty (posiadające obcas i klocek z przodu). Tańcząc step irlandzki tańczerz powinien być wyprostowany i trzyma ręce przy sobie. Taniec ten skupia się przede wszystkim na odpowiednich krokach i dość skomplikowanym krzyżowaniu nóg. Popularność na całym świecie zdobyły show bazujące na tańcu irlandzkim, takie jak Riverdance lub Lord of the Dance.