Film i jego rodzaje


Film dzisiaj kojarzony jest przede wszystkim z rozrywką, jednak do końca niekoniecznie słusznie. Film bowiem jest nadal również formą sztuki, tyle że ze względu na komercjalizację kina i dominację produkcji tworzonych w Hollywood, odszedł w zapomnienie lub spadł na dalszy plan. Przeciętny widz, który najczęściej będzie odbiorcą kultury masowej, właściwie rzadko ma styczność z filmem, o którym można powiedzieć, że jest sztuką. Może zaistnieć również inna sytuacja – oglądając taki rodzaj filmu odbiorca może nie zawsze być w pełni świadomy faktu, iż ma do czynienia ze sztuką. Do najpopularniejszych odłamów filmu jako sztuki należą: film krótkometrażowy, dokumentalny, fabularny, animowany, biograficzny, a dość specyficznym rodzajem filmu są także teledyski.

Filmy dokumentalny to rodzaj filmu równie powszechnego i często spotykanego, jak inne rodzaje filmów jak film fabularny czy krótkometrażowy. Filmy takie często możemy podziwiać zarówno na festiwalach filmowych, jak i na ekranach popularnych stacji telewizyjnych. Dokumentalny film to rodzaj reportażu ubranego w określoną formę i stanowiącego pewną całość, stworzoną wg zamysłu reżysera. Film dokumentalny może dotyczyć historii wojennych, wydarzeń politycznych, kulturalnych czy też społecznych. Niestety filmy takiego typu mają wśród swoich odbiorców zazwyczaj widzów silnie zainteresowanych danym tematem.

Film krótkometrażowy, to jak sama wskazuje krótka forma filmowa, której długość zwykle wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (jednak nie więcej niż 60). Dawniej filmy takie były prezentowane jako dodatki do filmów pełnometrażowych w kinach, dzisiaj jednak wyświetla się je częściej w stacjach telewizyjnych. Z filmem krótkometrażowym na szeroką skalę można spotkać się natomiast na wszelkiego rodzaju festiwalach filmowych. Filmy krótkometrażowy, ze względu na nieco łatwiejsze stworzenie takiej formy, są często wybierane jako forma ekspresji przez młodych twórców filmowych.

Film fabularny to forma filmu jaką przeciętny widz ma kontakt najczęściej. Zdecydowana większość filmów w telewizjach i kinach, zwłaszcza typowo komercyjnych, to filmy fabularne. Można je podzielić na szereg gatunków, takich jak komedia, dramat, melodramat, horror, thriller, film obyczajowy, science fiction, film przygodowy, sensacyjny, kryminalny lub połączenie kilku tych gatunków. Niestety zazwyczaj kino tego rodzaju ma niewiele wspólnego ze sztuką. Istnieje jednak kilku słynnych reżyserów, których twórczość zdecydowanie łatwiej zaliczyć do kina artystycznego niż komercyjnego. Należą do nich m. in. Stanley Kubrick, David Lynch, czy Pedro Almadovar.

Film animowany kojarzy się zwykle z kreskówkami, czyli krótkimi filmami przeznaczonymi dla najmłodszych widzów, jednak w rzeczywistości jest to forma po jaką sięgają również zaawansowani twórcy filmowi, którym zależy często na czymś więcej, niż na przekazaniu żartobliwej historyjki lub przygody z morałem. Bez wątpienia taki rodzaj filmów można zaliczyć również do sztuki, gdyż zarówno w formie i treści często możemy dopatrzeć się głębszego przekazu. Twórcą takich filmów jest m. in. znany reżyser filmowy, zajmujący się głównie tradycyjnymi filmami fabularnymi, David Lynch. Oprócz swoich „regularnych” filmów (zazwyczaj trudnych w odbiorze i cechujących się zazwyczaj „drugim dnem”) lubi sięgać po formę filmów animowanych.

Film biograficzny to film opisujący biografię danej osoby, utrzymany w konwencji filmu fabulranego lub dokumentalnego. W pierwszym wypadku bohatera lub bohaterów grają aktorzy, a scenariusz jest stworzony od nowa na potrzeby filmu, zwykle na podstawie informacji biograficznych o danej osobie. W filmach takich wydarzenia są więc często zbliżoną do faktów wersją wydarzeń, bywa też, że nieco koloryzowaną. W przypadku filmu dokumentalnego, materiał w nim zawarty oparty jest na materiałąch archiwalnych związanych z osobą, o której jest kręcony. W przypadku muzyków będą to m. in zapisy koncertów, wywiadów, prób, kontaktów z fanami, a często także scen z życia pozascenicznego.

Teledyski to dość specyficzna forma filmu. Nie są to bowiem filmy same w sobie, a raczej obrazy filmowe stworzone w celu zobrazowania utworów muzycznych. W dzisiejszych czasach niemalże każdy utwór promujący daną płytę (zwykle jest ich kilka) posiada teledysk. To dzięki nim muzyka jest prezentowana w telewizji. Niestety w dzisiejszych czasach górują teledyski przede wszystkim bazujące na dużej ilości kolorów i niezwykle intensywnej zmianie i dynamice obrazu, typowe dla muzyki komercyjnej. Istnieje jednak szereg twórców, których teledyski możemy nazwać artystycznymi krótkimi formami filmowymi, niczym filmy krótkometrażowe. Teledyski takie często możemy oglądać u takich wykonawców jak Bjork, Radiohead czy Blur.