Fotografia i jej rodzaje


Mając na myśli fotografię, z pewnością wielu z nas potrafiło wymienić kilka jej rodzajów, jednak podziały te byłby zwykle mało precyzyjne i nieokreśłające jej nadrzędnych kategorii. Mówiąc o fotografii jako sztuce przede wszystkim należy oddzielić fotografię użytkową. Bywa też i tak, że fotografia użytkowa miesza się z fotografią artystyczną lub granice pomiędzy nimi są ruchome. Do fotografii użytkowej zaliczymy z pewnością wszelkie zdjęcia reklamowe, zdjęcia mody, reportaże z uroczystości, zdjęcia z wakacji, itp. Fotografia artystyczna będzie się przejawiać pod innymi postaciami. Są to głównie: reportaż, portret, krajobraz, architektura, beauty, a także akt. Istnieją także inne rodzaje fotografii arystycznej, takie jak fotografia koncepcyjna lub eksperymentalna. W pierwszym wypadku bardziej od walorów technicznych liczą się treści przedstawione na zdjęciu wg idei autora, będące przeważnie treściami metaforycznymi. W drugim przypadku chodzi o raczej o formę, czyli np. niekonwencjonalne wywołanie błony fotograficznej lub zastosowanie nietypowych obiektywów.

Reportaż to odłam fotografii którego założeniem jest uwiecznienie zwykle szeregu wywołujących emocje wydarzeń w taki sposób, aby można było same emocje odczuć w taki sposób, jakbyśmy byli w ich centrum. Nie bez znaczenia jest w takiej fotografii dynamizm, pewne zabiegi techniczne, jak czasy naświetlania, rodzaj zastosowanego materiału (błony fotograficznej lub obróbki komputerowej), obiektywu i reszty sprzętu. W historii fotografii zazwyczaj fotograficy robiąc reportaże skupiali się na tematyce głównie wojennej, ale też politycznej, społecznej, a także kulturalnej.

Portret to taki temat, po który chętnie sięgają zarówno profesjonalni twórcy, jak i młodzi fotograficy. Wbrew pozorom sposobów na wykonanie potretu jest całe mnóstwo i zawsze pozostanie w tym temacie coś do powiedzenia. Tym bardziej, że ten rodzaj fotografii powiązany jest ściśle z fotografowaną osobą, a zatem ciężko jest tu o powtarzalność, przynajmniej w pewnym stopniu. Bo ile fotograf jest w stanie powtórzyć zdjęcie jeśli chodzi o zastosowane światło, rodzaj obróbki, kadr, czy perspektywę, uroda fotografowanej osoby w przypadku każdej nowej będzie inna. W fotografii portretowej ceni się najbardziej jednoczesne ukazanie czyjejś urody, charakteru i emocji.

Krajobraz to dość popularny odłam fotografii. Powodem tego jest stosunkowo mało wymagające podejście do temu – nie wymaga studyjnego oświetlenia, jasnych obiektywów, pracy z ludźmi czy też wybrania się na wojnę. Po fotografię krajobrazową chętnie sięgają samotni miłośnicy przyrody, długich spacerów i wypraw w okoliczne lasy lub daleko od miejsca zamieszkania. Z drugiej strony temat ten jest do pewnego stopnia równie wymagający co inne – często dla dobrego krajobrazu w dane miejsce musimy się udać przed wschodem słońca, a na plecach dźwigamy ze sobą dość ciężki sprzęt, w skład którego wchodzą nie tylko aparaty, filtry i obiektywy, ale także statywy. Sprzęt taki waży niekiedy kilkadziesiąt kilogramów.

Architektura to wbrew pozorom nie taki prosty do wykonania temat fotografii. Dużo zależy to od znajomości perspektyw i wykorzystania odpowiedniego sprzętu, głównie obiektywów. Do fotografii architektury przydadzą się często obiektywy szerokokątne, z drugiej strony wiele z nich zniekształci perspektywę. Dla jednych będzie to ujma, dla innych pole do popisu, zwłaszcza w przypadku niekonwencjonalnych sposobów ukazania architektury, spotykanych w fotografii eksperymentalnej. Równie (a może nawet bardziej) wymagająca jest fotografia wnętrz – tutaj oprócz znajomości perspektyw wymaga jest znajomość wykorzystania zastanego oświetlenia lub wykorzystania światła sztucznego.

Beauty to odmiana portretu, w której należy skupić się przede wszystkim na makijażu i oświetleniu. Niemałą rolę odgrywa tutaj też postprodukcja fotografii, czyli retusz i ogólnie obróbka komputerowa. Dobre zdjęcie beuaty bazuje na kilku głównych elementach. Są to: niepowtarzalna i delikatna uroda modelki, profesjonalnie wykonany wybujały makijaż, w i końcu odpowiednie mocne światło. W rezultacie powstają zazwyczaj bardzo jasne zdjęcia, w których wbrew pozorom nie mamy ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj i padanie światła na modelkę. Niekiedy w tym rodzaju fotografii wręcz mile widziane są refleksy i poświaty wynikające z odpowiedniego ustawionego światła. Światło zastosowane w fotografii beauty w dużej większości jest światłem sztucznym.

Akt to rodzaj fotografii, w której fotograf skupia się na ukazaniu piękna ludzkiego (głównie kobiecego) ciała. Bardzo często akt jest zdjęciem ukazującym fragmenty intymnych części ciała (zwykle są to pośladki lub piersi) z jednoczesnym niedopowiedzeniem, czyli np. ukryciem części ciała w cieniu. Generalnie akt w bardzo dużym stopniu opiera się na operowaniu światłocieniem. Często spotykanymi aktami są zdjęcia nieukazujące twarzy modelki, gdyż rzadko jest ona tutaj istotna. Większość aktów artystycznych to zdjęcia czarno-białe, na których przeważa czerń, w którą wplecione są oświetlone fragmenty ciała. Spotyka się też akty z oświetleniem i wywołaniem rodzaju hi-key, czyli bardzo jasno oświetlone zdjęcia na białym tle, w których skóra modelki niemalże się z tłem zlewa.