Grafika i jej rodzaje


Grafika to wbrew pozorom dość szeroki zakres sztuki, a w niej skład wchodzi wiele różnego rodzaju podgatunków, które powstawały niekiedy w dość odległych od siebie czasach. Obecnie grafika kojarzy nam się głównie z grafiką komputerową, jednak wciąż ma swoje miejsce grafika tradycyjna na potrzeby różnego rodzaju publikacji, typu książki, komiksy, kalendarze, okładki, itp. Taka grafika ma swoje podgatunki, takie jak science fiction, komiks, architektura, akt, itp. Specyficznym rodzajem grafiki jest popularna w ostatnich latach manga, wywodząca się z dalekich krajów azjatyckich, przejawiająca się nie tylko w kreskówkach dla dzieci, ale też zaawansowanych komiksach dla dorosłych. Dużą rolę pełni grafika komputerowa, niekiedy mieszana z tradycyjną – od co najmniej 10 lat komputery na dobre wpisały się w tworzenie grafiki wszelkiego rodzaju, choć dla niektórych są głównym narzędziem do jej tworzenia, dla części stanowią jedynie pomoc.

Manga to japoński styl rysowania i ozdabiania rysunków. Związana jest z komiksem japońskim, a rozwinęła się niedługo po II Wojnie Światowej. Styl manga jest też mocno związany ze stylem anime i kreskówkami japońskimi, popularnymi swego czasu na ekranach również polskich stacji telewizyjnych. Przez ostatnie dekady manga zdołała opanować cały świat i dzisiaj chętnie po nią sięgają duże rzesze rysowników bez względu na kraj pochodzenia. Coraz bardziej modne staje się również amatorskie rysowanie mangi przez młodych twórców. Popularne też stają się kursy rysowania w stylu manga przeznaczone dla najmłodszych.

Fantasy w grafice jest ściśle powiązane z popularyzacją literatury i gier, a także filmów fantasy i science fiction. Mimo to rysunki fantasy istnieją również jako oddzielne, samodzielne formy. Fantasy opiera się przede wszystkim na kreowaniu postaci i stworów niespotykanych w świecie rzeczywistym, takich jak krasnoludy, elfy, orki, ogry, wiedźminy, czarownie, wróżki, magicy i wiele innych stworów które cechuje podobieństwo do owadów i zwierząt morskich, tyle że w powiększonej skali i często wyglądających zmutowane i np. wyposażone w broń. Popularność tego stylu wróciła wraz popularyzacją książek Sapkowskiego i Tolkiena.

Komiks to opowiadanie narracyjne, którego główną cechą są plansze z rysunkami. Zazwyczaj tekst jest umiejscowiony w tzw. dymkach nad postaciami lub w specjalnych tabelach pod obrazkami (tekst narracyjny). Zazwyczaj komiksy są oparte na filmach lub innych dziedzinach sztuki i są tworzone przez dwóch autorów: scenarzysty i rysownika. Co prawda pierwowzorów komiksu można doszukać się już w średniowieczu, kiedy to otworzono krótkie opowieści na temat bohaterskich czynów wzbogacane obrazkami, jednak komiks w postaci dzisiejszej ma swój początek na początku XIX wieku w USA.

Concept art jest to taki rodzaj grafiki, w której najważniejszym założeniem jest przedstawienie swojego projektu, nastroju, pomysłu, idei, itp. Pojęcie to jest dosyć młodym określeniem. Zostało one wprowadzone przez artystów i twórców pracujących przy produkcji gier komputerowych i samochodowych. W życie wprowadzono jest w latach 30tych w USA i szybko zdobył popularność w przemyśle gier. Concept art może stanowić wstęp do wizualizacji w prezentowanych produkcjach. Doskonałym przykładem concept artu są budowle i postacie przedstawione w dużej produkcji filmowej – Włada Pierścieni.

Grafika komputerowa to w dzisiejszych czasach wciąż szeroko rozwijana branża związana z tworzeniem grafik na potrzeby prezentacji multimedialnych i wszelkich publikacji w internecie a także w innych mediach. Grafika komputerowa może oznaczać szereg dość różnych pojęć. Może określać sposób tworzenia grafiki, w której głównym narzędziem jest sprzęt komputerowy, a może też określać jej oddzielną podkategorię, której postać ze względu na narzędzia, za pomocą których została stworzona, nie przypomina żadnego innego rodzaju fotografii. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się np. zaawansowane fotomontaże mieszające materiał zdjęciowy z graficznym, a także wszelkiego rodzaju komponenty stron internetowych, itp., jak również całe layouty stron internetowych.

Animacje to rodzaj grafiki, która skupia się przede wszystkim na obrazie ruchomym. Nie tyle chodzi tutaj o filmy animowane, ile dowolne animowane elementy graficzne o różnym zastosowaniu. Zaliczyć do nich możemy grafikę reklamową spotykaną głównie na stronach www. Przykłądem takiej animacji może być szklanka napoju w szklance, po której ściankach ściekają krople. Innym przykładem są komponenty stron internetowych lub aplikacji, czyli np. podążąjące za kursorem myszy ruszające się zwierze lub inne stworzenie. Kompenetenm animowanym może być też przycisk w aplikacji lub na stronie www, symulujący odbijanie światła lub inny dowolny ruch.