Simone Beauvoir


Simone Beauvoir jest postacią bardzo wyrazistą jeśli chodzi o świat filozofii. Ta urodzona w 1908 roku w Paryżu kobieta znana jest jako jedna z pierwszych i głównych propagatorek ruchu feministycznego. Dodatkowo zajmowała się także pisarstwem, wydała wile książek, które obecnie uważane są za jedne z najważniejszych dzieł w historii kształtowania się współczesnego feminizmu. Przez ówczesnych sobie ludzi uważana była za skandalistkę i osobę, która bardzo często szokowała swoim zachowaniem opinię publiczną, przede wszystkim poprzez swe niezależne i bardzo śmiałe poglądy oraz jednocześnie styl życia. Była ona współpracowniczką i partnerką jednego z bardziej znanych paryskich filozofów i powieściopisarzy w tymże okresie a mianowicie Jean-Paula Sartre. Walczyła podczas swojego życia o każdy nawet najdrobniejszy aspekt, równouprawnienia kobiet, zarówno jeśli chodziło o prawo do pracy, wyborów i wielu, wielu innych elementów, które dzisiaj dla kobiet wydają się naturalne, na początku wieku dwudziestego zarezerwowane były jednak tylko i wyłącznie dla samych przedstawicieli płci męskiej.

Simone Beauvoir urodziła się w adwokackiej rodzinie, która posiadała arystokratyczne korzenie. Uczęszczała do najlepszych z paryskich szkół, gdzie mógł ujawnić się między innymi jej talent pisarski oraz ponadprzeciętna inteligencja. Jednak ojciec stale ubolewał, że na świecie pojawiły mu się dwie córki, a nie wymarzony syn. Brak akceptacji ze strony własnego ojca miał bardzo duży wpływ na dalszy rozwój młodej Simone, która stała się zażartą feministką. Kiedy skończyła czternaście lat doszła do wniosku, że Bóg nie istnieje – nie przeszkadzał jej w tym fakt że wychowywała się w tradycyjnej i pobożnej rodzinie katolickiej. Od tego momentu przyjmuje całkowicie ateistyczny światopogląd. Była to także jedna z jej form oporu oraz sprzeciwu przeciwko konserwatywnej formie rodziny, o której wypowiadała się bardzo negatywnie. W późniejszym okresie rodzice zaczęli bardzo mocno potępiać jej rozwiązły i jednocześnie niemoralny styl bycia i prowadzenie się.

Pierwszy raz Simone kontakt z Sartrem ma w czasie studiów w Sorbonie. Sama pisała o nim z wielkim podziwem i mówiła, że dziękuje mu za wszystkie wspólne chwile kiedy oddawali się nauce, rozmowom oraz dyskusją. Należeli oni do grupy prawie osiemdziesięciu studentów z całego kraju, którzy zdawali jedną z najtrudniejszych możliwych części filozoficznego egzaminu. Pomyślny wynik oznaczał dożywotnie zatrudnienie na stanowisku nauczyciela w szkole średniej. Wyniki egzaminu ogłoszone zostały w okresie wakacyjny, pierwsza lokata przypadła właśnie Satretowi, drugą lokatę zajmuje natomiast właśnie Beauvoir. Ten filozof oraz powieściopisarz posiadał naprawdę głęboki wpływ na Simone. Obecnie sądzi się, że to właśnie on stworzył z niej całkowicie niezależną myślicielkę, nie będzie to jednak do końca prawda, gdyż on zaledwie zachęcał ją do podejmowania kolejnych kroków, wszystkie z nich czyniła jednak sama, każdy cel także osiągała bez jego pomocy. Nigdy jednak nie wzięli ślubu, gdyż wspólnie uważali, że małżeństwo byłoby pułapką szczególnie dla samej Simone, która musiałaby przyjąć rolę pani domu i kury domowej i porzucić przez to swój rozrów intelektualny. W roku rozpoczęcia wojny przenoszą się do Paryża na stałe, po zakończeniu studiów woleli bowiem wybrać trochę spokojniejsze i cichsze miejsca. Wydają tam swoje pierwsze i jednocześnie ważniejsze z dzieł. Ich skandalizujące książki odnoszą wielkie sukcesy, zarówno w samej stolicy jak i zdobywają jednocześnie szersze uznanie. Beauvoir rozpoczyna korzystną dla siebie pracę nauczycielki, zostaje jednak bardzo szybko wydalona z powodu afery, która miała miejsce – została przyłapana na kontaktach fizycznych z jedną ze swoich uczennic, bardzo szybko jednak znajduje pracę w radiu.

Temps Modernes to gazeta, którą założyła Simone Beauvoir wspólnie z Sartrem oraz jeszcze kilkoma innymi znajomymi filozofami. Celem tegoż czasopisma było przede wszystkim propagowanie filozofii egzystencjalnej poprzez jej uwidacznianie we współczesnych dziełach literackich. Oprócz tego Simone Beauvoir publikuje w tejże gazecie artykuły, które mają przede wszystkim wyrażać jej żywe zainteresowanie dla ateizmu oraz komunizmu oraz jednocześnie propagowanie tychże dwóch ideologii. Z czasem staje się bardzo sławną oraz bogatą, odbywa liczne podróże po świecie, udaje jej się poznać Fidela Castro, Che Guevarę i wielu, wielu innych tym właśnie podobnych. Miejsce ma także jej przelotny romans z jednym z amerykańskich pisarzy.

Simone Beauvoir była jedną z bardziej zagorzałych feministek tegoż okresu w skali światowej, a oprócz tego obecnie uważana jest za propagatorkę ruchu feministycznego w jego nowoczesnej i współczesnej odsłonie. Wydała ona wiele książek, między innymi „drugą płeć”, która obecnie wykorzystywana jest przez wiele feministycznych ruchów oraz feministek. Kościół rzymskokatolicki umieszcza jej dzieło w indeksie ksiąg zakazanych, ze strony uczonych zyskuje jednak bardzo dużą akceptację. Cieszy się popularnością na pewno, sprzedanych zostaje bowiem ponad dwadzieścia tysięcy egzemplarzy. Od połowy lat pięćdziesiątych wieku dwudziestego zaczyna tworzyć książki, które poniekąd opierają się na motywach pochodzących z jej życia, za te właśnie prace otrzymywać będzie liczne nagrody. W 1964 roku spotyka studentkę filozofii, która jak się później okaże stanie się niemal jej następczynią – sama Simone Beauvoir uważa ją za swoją córkę oraz adoptuje. Aktywnie uczestniczy cały czas w protestach przeciwko wojnie, walczy o legalizację aborcji i jednocześnie stara się organizować protesty feministyczne. W końcu wychodzi za mąż za Sartreta, choć oboje na początku twierdzili, że nigdy do ich ślubu nie dojdzie. Książka, która pisana jest jako ostania za życia jej męża porusza bardzo opinię publiczną, umieszcza w niej bowiem wszystkie szokujące szczegóły ich współżycia i jednocześnie nie waha się ostro skrytykować swojego męża.

Druga płeć jest z całą pewnością jedną z najważniejszych książek napisanych przez Simone Beauvoir. Wydana została ona w kilka miesięcy po tym jak w roku 1949 postanawia na stałe osiedlić się w Paryżu. Oprócz tego, że dzieło to jest najsłynniejsze, sprzedaje się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy, to jednocześnie uważane jest za jedno z bardziej kontrowersyjnych. Dzięki tejże książce otrzymuje ona potem miano duchowej matki feminizmu. Dzieło wymienia między innymi i poddaje analizie przyczyny traktowania kobiety w sposób strasznie podrzędny oraz wręcz przedmiotowy w prawie wszystkich z dziedzin życia społecznego.

Feminizm jest specyficzną ideologią oraz jednocześnie ruchem społecznym, który będzie bezpośrednio wiązał się z chęcią doprowadzenia do równego uprawnienia kobiet w porównaniu do mężczyzn. Obecnie wyróżnić będziemy mogli wiele odmian feminizmu, między innymi ze względu na różnice etniczne oraz polityczne i światopoglądowe. Feministki będą posiadały różne żądania, niektóre z nich wydawać mogą się dla nas niedorzeczne, u podstaw tego ruchu leżą jednak naprawdę ważne cele, których realizacja przez ostatnie wieki była głównym priorytetem feministek.